Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Mokėjimo kortelės

Mokėjimo kortelės

Mokėjimo kortelė dar vadinama tiesiog banko kortele ir ji skirta atsiskaityti už prekes ir paslaugas, nenaudojant grynųjų pinigų. Tai puiki priemonė, palengvinanti daugelio iš mūsų gyvenimą, kadangi nebūtina visada su savimi turėti grynųjų pinigų, jų prireikus sumokama tiesiai iš kortelės. Tokiu atveju pirktų prekių ar gautų paslaugų pardavėjui pinigus perveda kliento bankas. Atsiskaitant kortele už prekes ar paslaugas reikia suvesti savo kortelės PIN kodą (seniau reikėdavo pasirašyti ant pirkimo kvito). Asmuo, atsiskaitantis kortele yra nustatomas iš informacijos, esančios luste arba magnetinėje juostelėje.

Rūšys. Pagal naudojamas technologijas kortelės gali būti dviejų rūšių: magnetinė ir lustinė kortelė. Magnetinė – tokia, kai duomenys saugomi magnetinėje juostelėje, o lustinė – kai duomenys saugomi luste (mikroprocesoriuje). Lustinės kortelės yra saugesnės, kadangi jas sunku kopijuoti. Tuo tarpu pagal kreditingumą mokėjimo kortelės skirstomos į dvi rūšis: kredito kortelė ir debeto kortelė. Kredito kortelė dažniausiai išduodama be kredito limito, o tai reiškia, kad jos savininkas gali išleisti daugiau pinigų, nei tuo metu turi sąskaitoje. Tuo tarpu debetinės kortelės savininkas gali išleisti tiek pinigų, kiek jų turi savo sąskaitoje.

Išvaizda. Mokėjimo kortelių dydis ir forma apibrėžiama ISO 7810 standartu, pagal kurį jų forma yra stačiakampė, kraštai suapvalinti (suapvalinimo kampas 2,88 – 3,48 mm), o dydis – 85,60 x 53,98 mm. Ant kiekvienos kortelės paprastai nurodoma: savininko vardas ir pavardė, numeris, galiojimo laikas, banko ar kt. įstaigos pavadinimas.

Vis dėlto dažnai susiduriama su problema, kai klientas negali atsiskaityti kortele, kadangi  prekiautojai ar paslaugų tiekėjai neturi atsiskaitymo kortele aparatų. Taip yra daugelyje turgų, mugėse, mažose parduotuvėse, taksi ir pan. Daugelis jų nesigyja, taip sutaupydami mokesčių arba iš vis galėdami juos nuslėpti (pavyzdžiui, taksi).

Šiais laikais gyvenimas neturint mokėjimo kortelės sunkiai įsivaizduojamas, kadangi  visi pinigai (atlyginimai, pašalpos ir pan.) pervedami į asmenines mokėjimo korteles (debetines arba kreditines), siekiant išvengti „mokėjimų vokeliuose“ ir mokesčių slėpimo.