Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Virtualių pinigų saugumas

Virtualių pinigų saugumas

Gyvenant XXI amžiuje turbūt sudėtinga būtų įsivaizduoti savo gyvenimą be bankų, kreditinių kortelių, elektroninės bankininkystės ir taip vadinamų „virtualių pinigų“ (t.y. pinigų, kurie yra laikomi banke ir juos gali valdyti pats savininkas sėdėdamas namuose prie savo asmeninio kompiuterio bet kuriuo paros metu.

Daugelis dabar naudojasi banko teikiama paslauga – pinigų laikymu indėliuose. Tai patogus ir saugus pinigų taupymo (laikymo) būdas, nes priklausomai nuo palūkanų dydžio, laikoma pinigų suma padidėja. Taip pat, tai yra saugu, nes indėliai yra apdrausti. Lietuvoje indėliai iki 100 tūkst. eurų yra apdraudžiami, tai reiškia, kad banko bankroto atveju pinigai Jums privalės būti grąžinami per trijų mėnesių laikotarpį, kai bus iškelta bankroto byla. 

Virtualių pinigų saugumui dažnai grėsmę kelia patys jų savininkai, nemokėdami elgtis arba dėl savo neatsakingo elgesio. Ypatingai tai pasireiškia pinigus tvarkant internetinėje erdvėje, kur tyko nemažai pavojų. Vienas iš jų – neapdairus kliento elgesys. Pavyzdžiui, atliekant svarbią pinigų pervedimo operaciją, padaryta klaida gali kainuoti pinigų sumą, kurią pervedate, todėl patartina labai atidžiai pildyti kiekvieną langelį ir prieš padarant pravedimą dar kartą viską atidžiai peržiūrėti. Kitas pavojus – internetiniai sukčiai, siekiantys sužinoti Jūsų prisijungimą ir slaptažodį. Norint nuo jų apsisaugoti patariama savo finansus tvarkyti iš namų ar kito patikimo kompiuterio, o ne viešoje vietoje ar interneto kavinėje, kur įsibrovėliams lengviau patekti prie Jūsų duomenų. Taip pat pastaruoju metu dažnai pasitaiko atvejų, kad žmonėms yra siunčiamos žinutės „iš banko“ su internetine nuoroda, prie kurios liepiama prisijungti, taip  siekiama išvilioti internetinės bankininkystės prisijungimo kodus. Tai vadinama – fišingu. Tokiu atveju internetiniai sukčiai gavę Jūsų prisijungimo duomenis gali lengvai ir gretai manipuliuoti Jūsų pinigais. Norint užkirsti tam kelią, reikia būti labai atidiems, neatidarinėti jokių neaiškių nuorodų ir juo labiau neįvedinėti savo duomenų ten, kur nesate įsitikinę, kam tai reikalinga, nes bankai niekada nesiunčia panašių pranešimų. Nepatariama savo asmeninių duomenų kortelių ar banko sąskaitos numerių diktuoti telefonu, siųsti sms žinute ar elektroniniu paštu. Taip pat labai svarbu saugoti savo bankomato kortelės ir internetinės bankininkystės slaptažodžius. Jokiu būdu negalima jų laikyti piniginėje ar rankinėje kartu su kortelėmis. Geriausia būtų juos įsiminti, o raštelį su kodu sunaikinti. Jeigu kartais įvyktų taip, kad slaptažodį pamiršite, tereikia kreiptis į savo banką ir Jums bus suteiktas naujas slaptažodis. Tai mažesnė problema, nei kad slaptažodis patektų į sukčių rankas. Patariama, slaptažodžius dažnai keisti, nesirinkti lengvai atspėjamų (tokių kaip gimimo data, vardas, telefono numeris ir pan.). Geriausia, kad jis būtų ne mažiau nei 8 vienetų ilgio kombinacija ir jį sudarytų ne tik raidės bet dar ir skaičiai su ženklais.

Naudojantis bankomatu patariama tai daryti apdairiai. Pasitaiko atvejų, kai žmogus per skubėjimą ar neapdairumą bankomate pamiršta kortelę ar pinigus. Taip pat svarbu, stengtis kodą bankomate įvesti taip, kiti asmenys jo nepamatytų. Specialistai pataria, savo banko kortelės niekam neduoti ir nesakyti kodo (net šeimos nariams), nes neretai pasitaiko atvejų, kai banko sąskaita neaiškiai “ištuštėja”, o pasidomėjus pinigų istorija matoma, kad jie buvo išleisti vienose ar kitose parduotuvėse, kaip vėliau paaiškėja, šeimos narių.

Vis gi internetinė bankininkystė yra labai patogus atsiskaitymo ir pinigų valdymo būdas. Ja naudojantis susitaupo laikas, nes nereikia valandų valandas prastovėti eilėse sausakimšuose bankuose, bei pinigai, kadangi pavedimai kainuoja mažiau, nei ta pati operacija kainuotų banke. Taip pat bet kuriuo paros metu galima pasitikrinti savo sąskaitos likutį. Užsisakius paslaugą, kad Jums būtų pranešta sms žinute apie sąskaitos papildymą, sutaupysite laiko ir visada tiksliai žinosite, kada į Jūsų sąskaitą jau „atkeliavo“ pinigai.

Bankai stengiasi, kad jų klientai būtų apsaugoti nuo sukčių. Jeigu Jums iškilo kokių įtarimų, visada nedvejodami kreipkitės į savo banką, kur Jums bus stengiamasi padėti, apsisaugoti ir suteikti visą reikalingą informaciją. 

Pozicija: 
Home [Pagrindines Naujienos]