Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Darbo pokalbis. Kaip pasiruošti?

Darbo pokalbis. Kaip pasiruošti?

Jūs išsiuntėte savo gyvenimo aprašymą, pridėjote ir motyvacinį laišką, taip parodydami didelį susidomėjimą įmone ir darbo pozicija. Belieka laukti, kada Jums paskambins ir pakvies į darbo pokalbį. Ir staiga suskamba telefonas (ekrane nežinomas numeris), Jūs rimtu, ramiu balsu atsiliepiate ir kitame laido gale išgirstate taip pat visiškai ramų balsą žmogaus, kuris kviečia Jus pokalbiui dėl darbo. Pabaigdami pokalbį maloniai atsisveikinate ir nekantraudami laukiate susitikimo su potencialiu darbdaviu. Tačiau vien laukti neužtenka, čia Jums teks padirbėti, kad tinkamai pasirodytumėte per šį svarbų pokalbį, dėl Jūsų svajonių darbo. Reikia ne tik tinkamai ir tvarkingai apsirengti, bet dar ir pasidomėti apie įmonę, pasiruošti atsakymams į galimus darbdavio klausimus, pagalvoti, ką galite Jūs paklausti (taip parodysite savo susidomėjimą įmone) ir t.t.

Vos tik sužinoję, kad esate kviečiama (-s) į darbo pokalbį pradėkite jam po truputį ruoštis. Neatidėkite pasiruošimo paskutinei dienai ar paskutinėms valandoms. Juk nuo to kaip pasiruošite priklausys, Jūsų tolimesnė ateitis, ar gausite išsvajotą darbą ar ne. Visų pirma, labai svarbu pasidomėti pačia įmone (kokia veiklos sritis, produktai, metinės pajamos, darbuotojų skaičius ir pan.) ir apie siūlomą darbo poziciją, nes labai tikėtina, jog darbdavys paklaus, ką žinote apie įmonę ir apie darbo vietą. Daug papasakoję paliksite įspūdį, kad tikrai domitės darbu jo įmonėje ir taip padidinsite savo šansus jį gauti. Kalbėdami apie laisvą darbo vietą pasistenkite pritaikyti kituose darbuose įgytą darbo patirtį.

Pasiruoškite trumpai papasakoti apie save, kadangi to prašo visi darbdaviai. Geriausia pradėti nuo savo išsilavinimo paminint, kur baigėte vidurinę mokyklą, kokios srities ir kokiame universitete įgijote aukštąjį išsilavinimą (bakalaurą (ir) magistrą). Tuomet pereiti prie savo darbo patirties, apibūdinant kokius darbus esate dirbę, kokias pareigas užėmę, ką mokate dirbti. Galite paminėti kokiomis kompiuterinėmis programomis mokate dirbti ir pan. Dažniausiai šis klausimas užduodamas pokalbio pradžioje, kad „pralaužti ledus“, jis tarsi pokalbio įžanga. Išklausę prisistatymo darbdaviai pradeda uždavinėti įvairius klausimus. Jie gali būti labai įvairūs: Kodėl ieškote naujo (kito) darbo? Prašymas papasakoti apie savo buvusią darbovietę. Kodėl norite įsidarbinti toje įmonėje? Kaip įsivaizduojate save praėjus 5 metams? Kas nepatiko buvusiame darbe? Pasakyti po 5 savo teigiamas ir neigiamas savybes. Na, ir dar daug įvairių, apie kuriuos galbūt net neįsivaizduojate, tačiau darbdaviai, kartais mėgina kandidatus į darbą išprovokuoti, kad pamatytų kas tai per žmogus, kaip jis elgiasi stresinėje situacijoje. Į bet kokį klausimą stenkitės atsakinėti ramiai. Atminkite, kad neprivalote atsakinėti į labai asmeniškus klausimus, tai mandagiai ir pasakykite.

Kalbant su darbdaviu labai svarbu Jūsų kūno kalba. Nesėdėkite nuleidę rankų, naudokite gestus. Kitas svarbus dalykas – akių kontaktas. Nesėdėkite nuleidę akių ir nesidairykite į visas puses, kalbėdami žvelkite drąsiai darbdaviui tiesiai į akis. Jeigu žmonių yra daugiau žiūrėkite į akis būtent tam, kuris tuo metu Jus kalbina. Jeigu bijote akių kontakto yra maža gudrybė: kalbėdami žiūrėkite į kaktos centrą, o darbdaviui atrodys, kad žiūrite tiesiai jam į akis.

Jeigu norite, kad pokalbis praeitų sėkmingai, jo metu nieko blogo nekalbėkite apie savo buvusią darbovietę ir darbdavį. Pokalbiu metu būsimas darbdavys gali mėginti uždavinėti provokuojančius klausimus šia tema, tačiau net jei ir buvo tame darbe kažkas blogo, neatsiliepkite apie tai blogu žodžiu, geriau sakykite, kad buvote viskuo patenkintas ir buvusį darbdavį paminėkite tik geruoju. Naujasis darbdavys tikrina Jus, kaip kalbėsite apie jį išėję iš darbo.

Pokalbio pabaigoje darbdavys kandidatui dažniausiai leidžia užduoti klausimus. Pasinaudokite šia proga ir dar kartą parodykite, kad Jus tikrai domina ši darbo vieta. Pasidomėkite, kodėl atsilaisvino darbo vieta į kurią kandidatuojate, kodėl buvęs darbdavys išėjo iš darbo, kokie yra tolimesni planai susiję su tuo darbu, kokie sunkumai gali iškilti dirbant tokį darbą ir pan. Į klausimų uždavimą darbdaviai žiūri palankiai, jie noriai atsako į kandidatams rūpimus klausimus.

Einant į darbo pokalbį labai svarbu pasirūpinti savo apranga ir bendra išvaizda, kad atrodytumėte tvarkingi ir pasitempę. Tačiau daugiau apie tai kaip gerai atrodyti darbo pokalbio metu vyrams ir moterims skaitykite kitame straipsnyje Darbo pokalbis. Apranga.