Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Uždaroji akcinė bendrovė (UAB)

Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) yra įmonė, kurios kapitalas yra suskirstytas į dalis – akcijas. Teisiniu požiūriu UAB yra laikoma ribotos civilinės atsakomybės privačiu juridiniu asmeniu. Uždarosios akcinės bendrovės įsatinis kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 10000 litų. Tokio tipo įmonę gali steigti ir vienas, ir daugiau fizinių ar juridinių asmenų, tuo tarpu akcibibkų skaičius negali būti didesnis nei 250 asmenų. Kiekvienas akcininkas savo turimas akcijas gali valdyti kaip nori: parduoti, padovanoti, pamainyti ar panašiai.

Uždarosiose akcinėse bendrovėse sprendimai yra priimami balsuojant. Tiesa ne visų akcininkų balso teisė yra vienoda, kadangi 1 turima akcija atstoja 1 balsą. Taigi, daugiausiai akcijų turintis asmuo, turi didžiausią įtaką balsuojant. Kiekviena UAB privalo turėti savo vadovą, arba – valdybą.

Įsteigus UAB pastebima pora minusų: pirmasis – nemažas įstatinis kapitalas (10000 litų), antrasis – akcininkai, jeigu įmonė dirba pelningai,  uždirbtą pelną gali išsimokėti tik per dividendus arba gaudami darbo užmokestį (tačiau tenka mokėti ganėtinai didelius mokesčius). Išsimokant pinigus per darbo užmokestį tenka sumokėti šiuos mokesčius: GPM (gyventojų pajamų mokestį) – 15 %, valstybinio socialinio draudimo įmokas (sodrai) – 30,98 %, privalomojo sveikatos draudimo įmoką – 9 % ir įmokas į Garantinį fondą – 0,2 %. Paminėjus šiuos du UAB trūkumus, būtina paminėti ir minėtosios bendrovės privalumus, kurių galima įžvlgti kur kas daugiau. Visų pirma – mažesnė rizika prarasti pinigų, kadangi jei verslas nenusiseka akcininkas rizikuoja tik tuo turtu, kurį įnešė į UAB, taip neprarasdamas savo asmeninio turto. Kita – norint gauti papildomų lėšų uždarajai akcinei bendrovei reikia išleisti naujų akcijų, taip nauji akcinikai jas įsigyja, o UAB gauna reikalingą pinigų sumą. Jeigu norima paitraukti iš verslo, tai padaryti visiškai nesunku, galima tiesiog jį parduoti arba perleisti savo UAB akcijas kitiems. Dar vienas privalumas – turint UAB taikoma 5 % pelno mokesčio lengvata tuo atveju, jeigu įmonėje yra ne daugiau nei dešimt darbuotojų, o per mokestinį laikotarpį (vienerius metus) pajamos ne didesnės nei 1 milijonas litų. Tuo atveju, jei darbuotojų yra daugiau nei 10 ir/ar mokestinio laikotarpio pajamos didesnės negu 1 milijonas litų, tenka mokėti 10 % pelno mokestį.