Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Asmeninių finansų valdymas

Asmeninių finansų valdymas

Šių dienų realybė yra tokia: prekių ir paslaugų kainos kyla, atlyginimai nesikeičia, arba jei ir padidėja, tai labai minimaliai, indėlių palūkanos, deja,  yra mažos, todėl juose laikydami pinigus daug neuždirbsite, tačiau jie ten bus saugūs. Susiklosčius tokiai finansinei situacijai reikia mokėti valdyti savo finansus tam, kad nenuskurstume ir dar labiau nepabogintume savo finansinės padėties. Specialistai pataria laikytis keleto paprastų taisyklių: stengtis, kad Jūsų išlaidos  nebūtų didesnės už pajamas, turint kažkokių finansinių tikslų (pavyzdžiui, naujos buitinės technikos įsigijimas) reikia po truputį jiems ruoštis iš anksto, turėti sankaupų „juodai dienai“ arba nenumatytiems atvejams, prireikus skolintis, tai daryti apgalvotai ir atsakingai. Tačiau ne visi sugeba jų laikytis. Žmonės dažnai elgiasi visiškai priešingai: išleidžia daugiau nei uždirba, neturi finansinių tikslų, netaupo nenumatytiems atvejams ar prisiskolina ir tik tada pradeda galvoti, ką dabar daryti ir kaip grąžinti skolas. Atrodo, kad visi žino, ką reikia daryti, bet niekas taip nedaro. Tokiam elgesiui vieno paaiškinimo nėra, tačiau tai gali įtakoti paties žmogaus asmeninės savybės (tai jau paties žmogaus požiūris į šiuos dalykus, jo noras, auklėjimo pasekmės ir pan.), įvairios aplinkybės (pajamų dydis, šeimyninė padėtis, amžius, skolos, santaupos, paskolos ir pan.) ar netgi bendra, supanti aplinka (finansinė padėtis, infliacija, atlyginimų mažinimas, kainų augimas ir pan.).

Taigi, dabar panagrinėsime kiekvieną iš ankščiau paminėtų taisyklių. Ką reikia daryti siekiant, kad išlaidos nebūtų didesnės už pajamas. Visų pirma reikėtų numatyti savo realias pajamas, taip bus lengviau planuoti išlaidas. Pagrindinėms išlaidų kategorijoms priklauso: maistas ir gėrimai, drabužiai ir avalynė, transportas, būstas, vaikų išlaidos, laisvalaikis ir kt.  Reikia susidaryti sau planą ir jo laikytis bei stengtis ugdyti savo įpročius, pavyzdžiui, į parduotuvę eiti tik su būtinųjų prekių sąrašu ar įprasti apsipirkinėti vieną kartą į savaitę, o ne eiti į parduotuvę pritrūkus kokio nors vieno produkto ir taip susiviliojus „akcijomis“ išleisti trigubai daugiau nei turėjote.

Kalbant apie pinigų atsargas nenumatytiems atvejams patariama jų sukaupti tiek, kiek yra Jūsų 3 – 6 mėnesių atlyginimų santaupos, idealiausiu atveju laikoma, kai sankaupų dydis yra 12 mėnesių atlyginimų dydžio.  O šios atsargos reikalingos tokiems atvejams, kai nebelieka pinigų, pavyzdžiui, kai netekama darbo, kai prarandamos pašalpos ir kad nereikėtų skolintis iš kitų (šeimos narių, giminaičių, draugų ar dar blogiau imti paskolą). Beje, tokias santaupas patariama laikyti banko indėlių sąskaitoje, nes ten jie yra saugūs.

Ir paskutinė taisyklė apie tai, kad dideliems tikslams reikia ruoštis iš anksto. Norint pasiekti tokius tikslus kaip nuosavo verslo kūrimas, nekilnojamo turto įsigijimas (buto, namo), vaikų mokslai, pasiruošimas senatvei ir pan. reikia tai turėti omenyje ir kaupti tam tikslui pinigus. Taigi, pavyzdžiui verslui pradėti reikia sukaupti nemažą (keliasdešimt tūkstančių) pradinį kapitalą. Tuo tarpu norint įsigyti nuosavą būstą jeigu nežadate imti paskolos tai taupyti teks nemažai metų (priklausomai nuo pajamų dydžio), o jeigu žadate imti paskolą, tai vis tiek reikės turėti sutaupius 15 % būsto vertės. Taupant vaikų mokslams patariama jau vaikui gimus atidaryti naują sąskaitą ir kiekvieną mėnesį įnešti kažkokį procentą nuo gaunamų pajamų. Taip iki vaikui pradedant studijuoti, suma turėtų būti pakankama jei ne visiems keturiems bakalauro studijų metams, tai bent jau studijų pradžiai.

Na, ir pabaigai, jei Jūs laikysitės šių 4 ankščiau minėtų taisyklių, pagerinsite savo finansinę padėtį ir atitolinsite galimybę nuskursti. Taigi, Jums rinktis, ar verta jų laikytis ar ne.