Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Studento išlaikymo kaina

Studento išlaikymo kaina

Artėja metas kai Jūsų vaikas baigs vidurinę mokyklą? Ir Jūs vis dažniau susimąstote, kaip reikės išlaikyti vaiką, kiek pinigų jam reikės skirti per mėnesį, kai jis taps studentu. Tiesa ta, kad daugeliui tėvų tai sudėtingas ir nerimą keliantis metas, tačiau visi nori, kad Jų vaikas turėtų išsilavinimą ir užtikrintą ateitį.

Jeigu jūs gyvenate mieste, kuriame yra aukštųjų mokyklų (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai ir kt.), tai tokiu atveju pasisekė labiau, nes nereikės sukti galvos dėl gyvenamosios vietos, kuri nemažai kainuoja. Tačiau jeigu gyvenate mažesniame miestelyje arba vis dėlto Jūsų vaikas, nusprendė studijuoti kitame mieste ar net užsienyje, tai nuo šių išlaidų niekur nepabėgsite.

Taigi, kokios pagrindinės kategorijos sudaro studento išlaidas ir kiek vidutiniškai kiekviena jų kainuoja per mėnesį?

  1. Mokestis už būstą ir komunalines paslaugas. Priklausys nuo to, kur studentas gyvens. Galimybės: bendrabutis, buto nuoma, kambario nuoma pas pagyvenusią močiutę ar gyvenimas pas giminaičius. Jeigu vaikas gyvens bendrabutyje, tai bus tikrai nebrangus variantas ir jis galės bendrauti su bendraamžiais, lengvai keistis studijų medžiaga su kursiokais ar grupiokais bei konsultuotis tarpusavyje įvairiais klausimais. Mėnesinė bendrabučio kaina su komunaliniais mokesčiais vidutiniškai yra (priklausomai nuo miesto ir aukštosios mokyklos) 150 – 200 litų. Apgyvendinant vaiką pas kokią močiutę, kuri nuomoja kambarį savo bute taip pat daug nekainuos, vidutiniškai 200 – 300 litų už mėnesį ( ne šildymo sezono metu dažniausiai 50 litų mažiau). Tai priklausys nuo susitarimo ir derybinių įgūdžių. Tuo tarpu variantas nuomotis butą yra gan brangesnis. Sakykime, studentas nuomosis 1 kambario butą su draugu, kurio nuoma vidutiniškai kainuos 400 – 500 litų. Komunaliniai mokesčiai dar sudarys apie 150 – 200 litų, o šildymo sezono metu dar už šildymą papildomai reikės mokėti apie 200 – 300 litų. Taigi, paskaičiavus gaunasi gan nemažai, vienam studentui vien už būstą 400 – 500 litų per mėnesį. Šio varianto privalumas tas, kad galės ramiau gyventi, nei, pavyzdžiui, lyginant su bendrabučiu. Na, ir paskutinis variantas – gyventi pas giminaičius. Jeigu tame mieste, kur vaikas ruošiasi studijuoti, turite artimų giminaičių, galbūt jie mielai priims gyventi būsimą studentą. Tokiu atveju, dažniausiai tenka susimokėti savo komunalinių mokesčių dalį (t.y. jeigu gyvens 3 žmonės, tai mėnesio komunalinių mokesčių suma dalinsis iš trijų). Tokiu atveju mokėti tektų nedaug.
  2. Maistas. Išlaidos maistui taip pat nėra mažos. Statistiniais duomenimis studentui Lietuvoje savaitei pragyventi vidutiniškai užtenka 60 – 80 litų (tuo tarpu mėnesiui 240 – 320 lt). Tačiau, jeigu Jūs gyvenate kaimo vietovėje ir patys auginate daržoves ir gyvulius, tuomet studentas daugelį maisto galės pasiimti iš namų ir taip sutaupys pinigų maistui. Daugelis mamų neišleidžia savo vaikų – studentų iš namų „tuščiomis“, pluša visą savaitgalį virtuvėje gamindamos maistą. Tuomet pagaminto maisto užtenka beveik visai savaitei ir jeigu vaikas grįžta kiekvieną savaitgalį į namus, tuomet jam pakanka nusipirkti tik kai kurių būtinųjų produktų.
  3. Transporto išlaidos ir kelionės į namus. Kelionėms iki mokymosi įstaigos geriausiai turėti mėnesinį nuolatinį bilietą, kuris  su studento pažymėjimu, pritaikius 80 % nuolaidą, nėra brangus: Vilniuje – 18 lt, Kaune – 16,4 lt, Klaipėdoje – 17,4 lt. Tuo tarpu kelionės į namus su studento nuolaida (tarpmiestiniams maršrutams – 50 %) vidutiniškai kainuos (priklausomai nuo miestelio į kurį reikia važiuoti) 10 – 30 lt, o jeigu važiuojama visus keturis savaitgalius 40 – 120 lt per mėnesį.
  4. Internetas ir mobilusis telefonas. Šie mokesčiai nėra dideli. Internetas vidutiniškai kainuos apie 15 – 20 litų, o mobiliojo telefono sąskaitoms turėtų pakakti 10 – 20 litų per mėnesį.
  5. Drabužiai ir avalynė. Išlaidos šioje kategorijoje priklauso nuo sezoniškumo t.y. prasidėjus žiemos sezonui gali tekti papildyti garderobą, tačiau vėliau – eilę mėnesių nereikės sukti galvos dėl aprangos ar avalynės. Taigi, vidutiniškai vienam mėnesiui galima priskirti 100 lt drabužiams ir avalynei.
  6. Kosmetika, higienos prekės, vaistai. Šioms prekėms vidutiniškai reikėtų skirti apie 40 – 50 lt per mėnesį. Tačiau jos gali padidėti žiemos metu, kai padidėja sergamumas gripu ar kitomis infekcinėmis ligomis ir tenka išleisti nemažai pinigų vaistams.
  7. Mokymosi išlaidos. Tai tokios išlaidos kaip kanceliarinės prekės, spausdinimo ir kopijavimo paslaugos. Joms turėtų pakakti 30 lt. Jeigu neturite laisvo kompiuterio, kurį būsimas studentas galės vežtis, tuomet Jums teks papildomai išleisti 2000 -3000 lt jo įsigijimui.
  8. Mokestis už mokslą. Jeigu Jūsų vaikas stropus ir uolus, tuomet sutaupysite pinigų už mokslą. Vis dėlto, jeigu jam nepavyks studijuoti valstybės finansuojamoje vietoje, tuomet gali tekti pakloti nemažas sumas už mokslą.
  9. Namų ūkiui reikalingos prekės. Šioms išlaidoms vidutiniškai turėtų pakakti apie 20 lt per mėnesį, kadangi ne kiekvieną mėnesį tenka pirkti tokias prekes kaip skalbimo milteliai, valikliai, šveitimo priemonės ir pan., o jų įsigijus užtenka ilgam laikui.
  10. Pramogos ir laisvalaikis. Teigiama, kad studentui pakanka 50 lt per mėnesį.

Kalbant apie paties studento pajamas yra galimi keli variantai: stipendija, kuri skiriama už gerą mokymąsi, mokslinę veiklą ir pan., socialinė stipendija arba atlyginimas, dirbantiems studentams.

Tiesa ta, kad stipendiją gauti tikrai nėra labai lengva, kadangi ją gaunančių yra labai mažas skaičius, o ir mokymosi rezultatai turi būti stulbinantys. Tačiau, tiems, kurie ją gauna vidutiniškai savo pajamas gali padidinti iki 260 lt ( 2 BSI) bakalauro studijose, tuo tarpu magistrantūros studijose – daugiau.

Jeigu studento šeimos socialinė padėtis yra prasta, tuomet studentas turi galimybę gauti socialinę stipendiją, kurios dydis yra 3 BSI t.y. 390 lt per mėnesį. Šios rūšies stipendija yra skiriama vienam semestrui, vėliau susitvarkius dokumentus, jei padėtis nepasikeičia ji paskiriama vėl.

Na, ir trečiasis būdas studentui gauti pinigų – dirbti. Deja, neretai studijų programos yra sudėtingos, o dėstytojai reikalauja, kad studentai lankytų paskaitas. Tokiu atveju dirbti yra sudėtinga. Na, nebent dirbti vakarais 0,5 etato, tačiau tuomet nelabai lieka laiko mokytis. Dėstytojai šiuo atžvilgiu atlaidesni tampa tik 3 - iame studijų kurse, tuomet dauguma studentų susiranda darbus ir jų tėvams tampa finansiškai lengviau, nes reikia mažiau prisidėti prie vaiko išlaikymo.

Pabaigai norėtume pasakyti, kad visi šie skaičiavimai yra preliminarūs ir kiekvieno studento atveju skirsis dėl įvairių priežasčių (dabartinės gyvenamosios vietovės, gyvenamosios vietovės studijų mieste ir pan.). Todėl norint tiksliai žinoti išlaidas patariama vesti išlaidų suvestinę (arba kitaip studento biudžeto planą).