Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Akcijos

Akcijos

Akcijos apibrėžiamos kaip nuosavybės vertybiniai popieriai. Pagal riziką jos yra priskiriamos pačioms rizikingiausioms investavimo priemonėms, tačiau investuojant į jas, per ilgą investavimo laikotarpį (apie 30 metų) galima tikėtis didžiausio pelno. Kai asmuo įsigyja kokios nors įmonės akcijų, jis tampa vienu iš tos įmonės dalininkų (bendrasavininkų). Kiekvienas dalininkas pretenduoja gauti dividendus (įmonės pelno dalį), be jų investuotojams aktualus ir pelno augimas. Todėl prieš investuojant į vieną ar kitą akcijų rūšį, verta pasidomėti koks prognozuojamas tų akcijų pelno augimas ir kokio dydžio dividendai nusimato.

Daugelis pradedančiųjų investuotojų tikisi ypatingai didelės akcijų grąžos, tačiau reikėtų žinoti, kad investuojant ilgą laikotarpį iš akcijų galima uždirbti apie 9 %. Atsižvelgiant į tai, kad metinė infliacija Lietuvoje yra apie 3 %, akcijų grąža lygi maždaug 6 procentams.

Akcijos gali būti dviejų rūšių: paprastos arba privilegijuotos. Paprastosios akcijos yra žymiai dažnesnės, jos sudaro didžiąją dalį visų rinkos akcijų. Paprastųjų akcijų savininkai gali negauti dividendų ir tai priklauso nuo įmonės apsisprendimo mokėti dividendus ar ne, nepriklausomai nuo tų metų uždirbto pelno. Tuo tarpu, privilegijuotųjų akcijų savininkai kiekvienais metais nustatytą dividendų sumą (arba procentą).

Investavimas į akcijas yra rizikingas, todėl į jas investuoti reikia ilgą laikotarpį (per kurį tikėtini tiek pakilimai, tiek kritimai). Investuoti į akcijas patariama jauniems, nebijantiems iššūkių ir rizikos, asmenims. Tuo tarpu vyresniems investuotojams akcijos nėra pati tinkamiausia investicijų priemonė, kadangi jų pokytis gali labai svyruoti (ekonominės krizės metu jos gali nukristi net iki 70 – 80 proc.), o neturint pakankamai laiko laukti, gali jas tekti parduoti patiriant milžinišką nuostolį.

Dar vienas  svarbus dalykas, kurį reikia žinoti investuojant – mokėti pasiskaičiuoti ar akcijos yra “pigios” ar “brangios”. Tai taip vadinamas P/E rodiklis. Toks akcijų pigumo arba brangumo apskaičiavimas vadinamas – rodikliu, kuris parodo pelną, tenkantį vienai akcijai. Jis apskaičiuojamas akcijos kainą padalijus iš vienos akcijos pelno. Gautas skaičius -  minėto rodiklio reikšmė. Gautas skaičius parodo, per kokį laikotarpį atsipirks investicija (pavyzdžiui, per 10 metų laikotarpį). Normaliu laikotarpiu laikoma – 15, akcijos laikomos pigiomis, kai rodiklio vertė yra mažesnė už 15, pavyzdžiui, 12, 10, 5 ir pan., o brangiomis akcijomis laikomos tos, kurių vertė didesnė nei 15, tai 20, 25, 30 ar daugiau.

Taigi, akcijos – rizikinga investavimo priemonė, kuri per ilgą investavimo laikotarpį gali atnešti nemažą pelną. Todėl investavimą į akcijas siūloma rinktis būtent tiems investuotojams, kurie gali tai daryti ne mažiau nei 10 metų.