Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Investavimo rizika

Investavimo rizika

Investuoti galima į įvairias turto kategorijas (akcijas, obligacijas, grynieji pinigai (bankų indėliai) nekilnojamas turtas, žaliavos, auksas). Kiekviena turto kategorija yra labai savita, pasižyminti tam tikru rizikingumu ir pelnu. Investuojant galioja taisyklė: kuo prisiimama didesnė rizika, tuo galimas didesnis pelnas (per ilgą laikotarpį). Taigi, tie, kurie siekia didesnės investicijų grąžos turi nebijoti investuoti į daugiau rizikos reikalaujančias turto klases. Iš paminėtų turto kategorijų saugiausia investicija – grynieji pinigai. Tuo tarpu rizikingoms investavimo priemonėms – priskiriama nekilnojamas turtas, žaliavos ir akcijos. Auksas ir obligacijos priskiriami vidutinio saugumo investicijoms.

Investavime rizika yra nusakoma standartiniu nuokrypiu, kuris gali būti arba labai nepastovus, svyruojantis (aukštyn, žemyn) arba ganėtinai stabilus. Kuo svyravimai mažesni, tuo investicijos yra saugesnės. Didžiausia svyravimo amplitudė – investuojant į akcijas.

Investuojant ilgą laikotarpį reikia pasiruošti viskam: ir pakilimams, ir nuosmukiams. Svarbu žinoti, kad vieną kartą patyrus nuostolį ir norint vėliau susigrąžinti turėtą pinigų sumą reikia gauti 10 proc. didesnę grąžą t.y. jeigu patyrėte 20 proc. nuostolį, vadinasi Jums reikia 200 proc. prieaugio, norint atgauti turėtą pinigų sumą.

Investuojant gali tekti susidurti su įvairiomis rizikos rūšimis. Kai investuojate, pavyzdžiui, į įmonės akcijas ją gali ištikti bankrotas. Investuojant į valstybės obligacijas ji gali tapti nemokia – ištinka šalies rizika. Gali padidėti palūkanų normos – palūkanų rizika. Pakitusi valiutos vertė gali iššaukti valiutų riziką. Pasikeitus įstatymams gali grėsti teisinė rizika. Ir pati dažniausia, su kuria susiduria ko ne kiekvienas investuotojas į akcijas – rinkos rizika. Jai esant sumažėja akcijų kaina. Tai normalus reiškinys.

Pasirinkti, į kokią turto kategoriją investuoti, gali padėti siekiama grąža, rizikos laipsnis ir investuotojo amžius. Norint gauti didelę grąžą, reikia prisiimti didelę riziką (akcijos), ir atvirkščiai – nesiekiant didelės grąžos (indėliai, obligacijos), prisiimama nedidelė rizika arba jos visai nėra. Tuo tarpu atsižvelgiant į investuotojo amžių, nepatariama imtis rizikingo investavimo vyresnio (priešpensinio) amžiaus žmonėms, jiems geriau rinktis saugesnes investavimo priemones. Tuo tarpu rizikingą investavimą gali rinktis jauni investuotojai, kurie gali tam skirti ilgą laikotarpį (10 – 30 metų). Per ilgą laikotarpį sulaukiama investicijų grąžos, o per trumpą ne visada gali pavykti jos sulaukti.