Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Investiciniai fondai

Investiciniai fondai

Investiciniai fondai tai daug investuotojų pinigai, kurie yra sunešti į vieną „katilą“. Šie pinigai yra kartu investuojami į kokias nors finansines priemones  (tai gali būti akcijos, obligacijos ir pan.). Tai pats populiariausias investavimo būdas, sudaro didžiausią investavimo rinkos dalį (virš 50 proc. viso pasaulio finansinio turto). Lietuvoje investiciniai fondai dažnai vadinami kolektyviniais investavimo subjektais.

Ši investavimo priemonė gerai tuo, kad turint nedidelę pinigų sumą galima pasiekti ganėtinai neblogų rezultatų. Sakykime, Jūs investavimui turite susitaupę 100 – 200 litų, už kuriuos sunkiai galima įsigyti kai kurių įmonių akcijas, todėl juos įnešate į investicinį fondą. Po nedidelę sumą įneša dar 1000 žmonių ir susidaro jau visai solidi suma, už kurią jau galima įsigyti akcijų ar kitų investicinių priemonių.

Naudojantis investiciniais fondais nereikia tiek domėtis įmonėmis, jų veikla ir panašiais dalykais, kadangi už Jus tai padaro profesionalai, kurie puikiai išmano savo darbą. Taip sutaupote laiko ir nervų. Naudinga ir tai kad Jūsų pinigai investiciniame fonde yra diversifikuojami (išskaidomi) t.y. Jūs įsigyjate ne vienos įmonės akcijas ar obligacijas, o daugelio įmonių akcijų. Taip stipriai sumažinama investuotojo rizika, kadangi investuoti pinigai nepriklauso nuo vienos įmonės. Išvengiama mokesčių, kuriuos tektų sumokėti investuojant atskirai, pačiam. Taigi investuoti investicinių fondų pagalba yra labai paprasta, tereikia banko padalinyje ar internetu užsisakyti investicinį fondą.

Privalumų paminėjome nemažai, tačiau investiciniai fondai turi ir trūkumų. Už investicinį fondą reikia mokėti mokesčius valdytojui, už auditą, depozitoriumą ir panašias išlaidas. Prie trūkumų galima priskirti mokesčius, tačiau Lietuvoje jie kol kas netaikomi, tai galioja užsienyje.

Ruošiantis įsigyti investicinį fondą reikia išanalizuoti jo  svarbiausius dokumentus – fondo taisykles, fondo prospektą ir informacijos investuotojams dokumentą. Trumpai apie kiekvieną iš jų. Fondo taisyklėse yra pateikta, kokie jam taikomi investavimo mokesčiai, kaip platinami fondų vienetai, kaip apskaičiuoti fondų vieneto kainą, supažindinama su investavimo strategija ir pan. Fondo prospekte yra nurodomi rizikos veiksniai, taikomi mokesčiai, investavimo strategija, suteikiama informacija apie to fondo valdytojus ir pan. Ir pagrindinės informacijos investuotojams dokumente yra nurodoma investavimo politika, rinkos ir grąžos pobūdžiai, investavimo politika, istoriniai rezultatai ir pan.

Investiciniai fondai gali būti klasifikuojami pagal įvairias kategorijas. Populiariausia skirstyti pagal investavimo priemones – akcijų fondai (rizikingiausi), obligacijų fondai (saugiausi), pinigų rinkos fondai ir mišrūs fondai (užima tarpinę padėtį). Gali būti skirstomi pagal rizikos laipsnį – mažos rizikos (obligacijų fondai), subalansuotas (mišrus fondas) arba didelės rizikos (akcijų fondai). Trečiasis skirstymo būdas – pagal regioną (Amerikos, Europos ir pan.). Pagal investavimo strategiją – aktyvi arba pasyvi.

Ruošianti investuoti į investicinius fondus svarbu pasidomėti apie jiems taikomus mokesčius. Jie yra 3 pagrindiniai: įėjimo arba platinimo mokestis (mokamas procentinis vienkartinis mokestis nuo investuojamos sumos), valdymo mokestis (mokamas kartą per metus, valdytojo nurodymu) ir išpirkimo mokestis (mokamas, kai norima atsiimti pinigus iš fondo). Dar yra du papildomi mokesčiai: keitimo mokestis (mokamas, kai norima pakeisti fondą) ir sėkmės mokestis (jį reikia mokėti kai gaunamas pelnas t.y. nuostolio atveju šis mokestis netaikomas).

Taigi, jei nusprendėte investuoti į kokį nors fondą reikia perkaityti to fondo prospektą, pasidomėti jo mokesčiais, susipažinti su investavimo strategija ir pan.