Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Ką reikia žinoti pradedantiems investuotojams?

Ką reikia žinoti pradedantiems investuotojams?

Investuoti patariama tada, kai turite sukaupę papildomų pinigų – santaupų. Specialistai pataria nepradėti investuoti tiems, kurie nėra apsidraudę savo gyvybės ar sukaupę pinigų senatvei, vakams, jų mokslams. Tačiau kai turite laisvų pinigų, dažnai iškyla klausimai: ką su jais daryti, kur laikyti? Pastaruoju metu esant ypatingai mažoms palūkanų normoms (jų dydis pagrindiniuose Lietuvos bankuose siekia vos 0,2 – 0,3 % metinių palūkanų) pinigų praktiškai neverta dėti į indėlį siekiant gauti prieaugį, išskyrus tuos atvejus, kai juos norima laikyti saugiai (indėliai iki 100000 eurų yra apdraudžiami), nes pinigų laikymas indėlyje yra žymiai saugesnis, nei, tarkim, kojinėje t.y. namuose. Tačiau problema dar ir tame, kad laikant pinigus indėliuose, esant tokioms mažoms palūkanų normoms, jie ne tik, kad nedaugėja, bet dar ir nuvertėja dėl infliacijos. Tokiu atveju, siekiant, kad  turimi pinigai nenuvertėtų, geriausia išeitis (tačiau rizikinga) yra investavimas.

Investavimas yra artimas taupymui, tačiau jis nėra toks saugus kaip taupymas. Investuojant yra siekiama įgyvendinti ilgalaikius tikslus bei gauti pelną (kiekvienas svajoja apie kuo didesnį pelną (grąžą), tačiau gerai yra jau ir tada, kai padengiama suma, sumažėjusi dėl infliacijos.

Pagrindinės investavimo priemonės yra: akcijos, obligacijos, investiciniai sandoriai, investavimas į žaliavas ir indėliai, kurie taipogi priskiriami investavimui.

Nusprendus pradėti investuoti patariama kiekvienam nusistayti savo tikslus. Tikslo nustaytmas padės Jums žinoti, ko yra siekiama. Prieš investuojant patariama užsibrėžti sumą, kurią siekiate sukaupti ir laikotarpį, per kurį ši suma turi susidaryti. Vien išsikelti sau tikslus nepakanka, reikia įvertinti galimą riziką. Investavimas visada turi riziką ir ji tuo didesnė, kuo didesnė galima investicijų grąža. Todėl reikia pasirinkti sau tinkamiausią investavimo būdą (akcijas, obligacijas ar kt.), laikotarpį (jį renkantis svarbu neužmiršti, jog kuo jis ilgesnis, tuo rizika didesnė) ir laikytis nustaytų tikslų. Dažnai žmonės investavę pinigus ilgam laikotarpiui išsigąsta, kai jų vertė sumažėja (pavyzdžiui, turint akcijas) ir išsiima juos tada, kai jų vertė yra smarkiai sumažėjusi, taip gaudami nemažą nuostolį (pamiršta ir užsibrėžtus tikslus). Todėl prieš investuojant reikia apgalvoti, kiek pinigų investavę vis dar galėsite ramiai miegoti, nebijodami jų prarasti, kadangi tas nerimas gali sugadinti visą investavimo procesą.

Kalbant apie investavimo laikotarpį, patariama investuoti ilgesniam laikotarpiui. Tarkim, investuojant į akcijas tai patariama daryti ne trumpesniam kaip vienerių metų laikotarpiui. Geriau, kad tas laikotarpis būtų dar ilgesnis, tuomet ir grąža galėtų būti didesnė (tačiau, kaip jau buvo minėta anksčiau rizika taip pat).

Siekiant sumažinti investavimo riziką yra patariama investuoti ne vienu būdu, o pinigus išskaidyti į įvairias investavimo priemones. Sakykime, jeigu visus savo pinigus investuosite vien į akcijas, tai bus labai rizikinga, todėl vietoj to, kad investuotumėte vien į akcijas, dalį pinigų geriau investuoti į obligacijas ar jų fondus (šios investavimo rūšys yra mažiau rizikingos). Kita galimybė sumažinti investavimo riziką – investuoti periodiškai. Tai investavimas į vertybinius popierius, kai pinigai yra pervedami tam tikrais intervalais, pavyzdžiui, kas mėnesį, kas 3 mėnesius, kas pusę metų ir pan. Šiuo būdu galima investuoti nedideles sumas, pradedant nuo 100 litų. Tai labai paranku, kadangi galima pradėti investuoti dar neturint sukaupus didelės pinigų sumos, o taupyti iškart investuojant.

Norint išsirinkti labiausiai savo poreikius atitinkantį investavimo būdą, pagal savo galimybes ir poreikius, patariama pasikonsultuoti su investavimo specialistais, kurie atsakys į visus Jums rūpimus klausimus.