Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Obligacijos

Obligacijos

Obligacijos apibrėžiamos kaip skolos vertybiniai popieriai. Kai žmogus įsigyja obligacijų, reiškia, kad jis už obligacijas sumokėtus pinigus paskolino tų obligacijų išleidėjui (tai gali būti bendrovė arba vyriausybė). Tačiau yra nustatomas išpirkimo terminas, po kurio investuotojui bus grąžinti pinigai kartu išmokant ir uždirbtas palūkanas.

Obligacijos – priskiriamos vienoms iš saugiausių investavimo priemonių, todėl jos labiausiai tinkamos vyresniems arba bijantiems didelės rizikos investuotojams. Dėl savo saugumo jos užima didžiausią dalį pasaulio investavimo rinkoje.

Obligacijos gali būti kelių rūšių (jos nustatomos pagal jų išpirkimo laikotarpį): trumpalaikės, vidutinio laikotarpio ir ilgalaikės obligacijos. Trumpalaikės – 1 – 3 metai, vidutinio laikotarpio – 5 – 7 metai ir ilgalaikės virš 10 metų.

Kaip priklauso obligacijų pelningumas atsižvelgiant į riziką? Taigi, kuo trumpesniam laikotarpiui perkamos obligacijos, tuo mažesnis bus pelnas ir tuo pačiu mažesnė rizika. Ir atvirkščiai, kuo ilgesniam laikotarpiui įsigyjamos obligacijos, tuo didesnis jų pelningumas, tačiau čia ir rizika bus žymiai didesnė. Rizikingumas priklauso ir nuo šalies išsivystymo ir įmonių pobūdžio, todėl žymiai rizikingiau pirkti obligacijas iš besivystančios šalies ir kokios nors smulkios įmonės, nei, pavyzdžiui, išsivysčiusios šalies  ir valstybinės įstaigos.

Prieš investuojant į obligacijas patartina pasidomėti obligacijų reitingais, kurie parodo obligacijų rizikos lygį (maža rizika, vidutinė rizika, didelė rizika, ar galimas bankrotas ir pan.), tai padės Jums saugiai investuoti.

Reikia žinoti, kad investuojant į obligacijas ilgą laikotarpį siūlomos žymiai patrauklesnės (didesnės) palūkanos. Jas nusako palūkanų normų kreivė. Tarkim, investuojant į obligacijas metus ir 10 metų laiko, antruoju atveju palūkanos gali būti didesnės net iki 8 kartų. Taigi, visuomet verta apsvarstyti, dėl ilgesnio investavimo laikotarpio, kuris gali žymiai daugiau uždirbti.

Kalbant apie obligacijas gali būti naudojami tokie terminai: pelningumas, terminas, emitentas, kuponas, nominalas ir kotiruotės. Trumpai apie kiekvieną iš jų. Pelningumas – nepastovus dydis, kuris kasdien kinta. Pelningumas parodo, kokių palūkanų tikėtis po jų išleidimo. Terminas yra laikotarpis, kuriam investuotojas skolina pinigus arba obligacijų išleidėjas juos pasiskolina. Emitentas – įmonė arba vyriausybė, kuri išleidžia į rinką obligacijas. Kuponas nurodo, kiek bus kasmet uždirbama iš investuotos sumos, tai gali būti išreikšta procentais arba pinigų suma (3 % arba 300 litų). Nominalas parodo, investuojamų pinigų valiutą – litai, eurai, doleriai, svarai ar kt. Ir galiausiai kotiruotės apibrėžimas apima visus anksčiau su obligacijomis susijusius terminus (emitentas, kuponas, pelningumas, terminas, nominalas).

Jeigu norite kažkur investuoti savo turimas santaupas, bet bijote rizikuoti, tuomet obligacijos Jums puikus pasirinkimas, kadangi tai viena saugiausių investavimo priemonių.