Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Investavimas į žaliavas

Investavimas į žaliavas
Investavimas į žaliavas

Žaliavos – medžiagos, kurios užauginamos arba išgaunamos iš kitų medžiagų. Paprastai jos naudojamos įvairiems produktams gaminti. Keletas žaliavų ir jų panaudojimo pavyzdžių: iš tauriųjų metalų gaminami juvelyriniai dirbiniai, iš žemės ūkio produkcijos gaminami maisto produktai, nafta – naudojama energijos ištekliams, metalai – elektronikai, statyboms, apdirbimo pramonei ir pan. Žaliavos pradėtos naudoti ir kaip investavimo objektas. Anksčiau  į jas investuoti galėjo tik stambesnės kompanijos, nes žaliavų biržose buvo leidžiami tik stambūs sandoriai. Tačiau dabar į žaliavas gali investuoti ne tik stambūs, bet ir smulkieji investuotojai.

Į žaliavas investuoti verta visų pirma dėl to, kad tai pelninga ir atsiperkanti investicija. Taip yra todėl, kad augant ekonomikai, didėja žaliavų poreikis, o atsiliekant jų pasiūlai kainos automatiškai kyla. Investuojat į žaliavas apsisaugoma nuo infliacijos, kuri didėja brangstant žaliavoms. Žaliavos yra priskiriamos atskirai turto klasei, turinčiai kitokį ekonominį ciklą nei obligacijos ar akcijos. Taip atskira turto klasė užtikrina didesnį turto išskaidymą ir taip sumažina svyravimų riziką.

Kokios – pagrindinės žaliavų kategorijos? Tai – metalai, energetikos sektoriaus žaliavos, žemdirbystės sektoriaus žaliavos, gyvulininkystės sektoriaus žaliavos ir kitos žaliavos, kurios netinka prie išvardintų sektorių. Žemdirbystės ir gyvulininkystės sektoriai sudaro žemės ūkio sektorių. Paanalizuokime kiekvieną iš paminėtų sektorių plačiau. Metalo žaliavų sektorius skirstomas į 2 atskiras kategorijas: industrinius metalus ir tauriuosius (brangiuosius) metalus. Industriniams metalams priklauso: aliuminis, plienas, cinkas ir pan., o tauriesiems – auksas, sidabras, platina, paladis. Energetikos sektoriui priskiriamos šios žaliavos: nafta, propanas, butanas, gamtinės dujos ir kt.  Žemdirbystės sektoriui priklauso augalinės kilmės žemės ūkio produktai: ryžiai, kukurūzai, sojos, medvilnė, cukrus, kava, kakava ir pan. Gyvulininkystės sektoriui priklauso įvairi gyvuliena: kiauliena, jautiena, vištiena, aviena ir kt. Kitoms žaliavoms priskiriamos tokios žaliavos kaip etanolis, polietilenas, vilna, guma ir pan.

Pasaulyje sparčiai didėjant gyventojų skaičiui žemės ūkio produktų paklausa taip pat smarkiai didėja. Šio sektoriaus produktai yra priskiriami prie būtiniausių pasaulio išteklių, kurie reikalingi žmonių poreikiams patenkinti. Šio sektoriaus žaliavų nėra kuo pakeisti. Dėl šių priežasčių daugelis investuotojų ryžtasi investicijoms būtent į žemės ūkio produktų sektorių.

Investavimas į žaliavas vyksta dviem būdais: iš tikrųjų įsigyjant žaliavas ir jas gaunant pasiimti (tai daugiausiai daroma perkant tauriuosius metalus) arba investuojant, naudojantis išvestiniais vertybiniais popieriais. Antras būdas yra žymiai patogesnis, kadangi nereikia sukti galvos, kaip tvarkyti ir kur laikyti įsigytas žaliavas. Tuo tarpu pirmasis būdas naudojamas į tauriuosius metalus, pavyzdžiui, auksą, kuris perkamas luitų arba monetų pavidale.

Kad ir kaip gražiai skambėtų pasakojimai apie draugų ar investuotojų apie sėkmę šioje investavimo srityje, turėkite omenyje, kad investavimas į žaliavas yra iš tiesų labai rizikingas. Norint pradėti investuoti į šią sritį reikia gerai išmanyti ekonomikos situaciją pasaulyje, kaupti žinias apie žaliavų išgavimą, jų panaudojimą ir pan.  Pradedant investuoti nepatariama visą savo investicinį portfelį ar didelę jo dalį investuoti būtent į žaliavas. Geriau pradėti nuo mažesnių sumų, stebėti kaip viskas vyksta ir kaip Jums sekasi.