Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Finansinė krizė

Finansinė krizė

Finansine krize laikoma šalies ar regiono (gali būti pasaulio ar net žemyno) kažkokio atskiro ekonominio objekto ekonominės būsenos pablogėjimas. Pasidėjusi krizė gali pasiekti neramumus ar net socialinį sprogimą.

Manoma, kad ekonominė krizė yra neišvengiama ekonominio ciklo dalis. Lietuva taip pat tam ne išimtis. Mūsų šalis naudojasi skolintais pinigais, o jų kiekį nusako komerciniai bankai. Ne paslaptis, kad komercinių bankų tikslas – gauti kuo didesnį pelną, taigi, kol bus tokia situacija ekonominės krizės bus neišvengiamos.

Prasidėjusi ekonominė krizė pasireiškia tam tikrais aspektais. Visų pirma pajuntamas stiprus gamybos apimties sumažėjimas (kadangi sumažėja produkcijos perkamumas, todėl mažiau nuperkama įmonės pagamintos produkcijos), sulėtėja įmonių apyvartos, tuomet pradeda bankrutuoti įvairios įmonės ir bankai,  nuvertėja nacionalinė valiuta, turimi gamybiniai ir prekybiniai ryšiai pradeda trūkinėti, atsiranda deficitinis biudžetas, didėja nedarbas ir mažinami atlyginimai.

Yra būdų, kaip būtų galima išvengti finansinės krizės arba bent jau ją sumažinti. Tam reikia – keisti palūkanų  normas, keisti mokesčių politiką, panaudoti nacionalinius rezervus ir derinti pastangas tarptautiniu mastu. Krizei reikia ruoštis visada, o ne tik tada kai ji jau užklumpa. Reikia apie ją pagalvoti net tada, kai viskas aplink klesti (kadangi ekonomika susideda ne tik iš pakilimų, bet ir iš nuosmukių). Tam siūloma domėtis naujausiomis publikacijomis ekonomikos vystymo temomis, dalyvauti seminaruose, skirtuose verslo subjektams, domėtis moksline ekonomika ir pan.

Visgi, krizės išvengti yra sunku, jai prasidėjus padariniai jaučiami dar ilgai. Jaučiamas kredito traukimasis ir „negerų“ kreditų panaikinimas užtrunka net iki keleto metų, dėl kredito susitraukimo išlieka tik labiausiai įsitvirtinę (stabiliausi) verslai, stipriai atpinga turtas ir dėl to investicijų vidinis pelningumas pasidaro vėl patraukliu, išnyksta neprofesionalūs rinkos dalyviai.

Ekonominę istoriją palietusios ir labiau įsimintinos finansinės krizės: Didžioji depresija, vykusi 1929 – 1935 m., JAV indėlių ir paskolų krizė – 1989 – 1991 m., Rusijos finansų krizė – 1998 m., pasaulio ekonominė krizė – 2007 – 2011 m. ir kitos.

Dar neseniai pasibaigė pasaulinė krizė, kuri stipriai palietė ir Lietuvą. Po jos Lietuva dar nespėjo pilnai atsigauti, tačiau reikia gyventi ir ruoštis galimai kitai krizei, es niekada nežinai, kada ji gali užklupti.