Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Lietuvoje būstą su paskola gauti sunkiau nei kaimyninėse šalyse

Lietuvoje būstą su paskola gauti sunkiau nei kaimyninėse šalyse Remiantis bankų duomenimis, šių metų pirmąjį ketvirtį įsigyti (įpirkti) nekilnojamąjį turtą (butą ar namą), šalies sostinėje – Vilniuje, šiek tiek pagerėjo. Tuo tarpu lyginant duomenis su ki

Remiantis bankų duomenimis, šių metų pirmąjį ketvirtį įsigyti (įpirkti) nekilnojamąjį turtą (butą ar namą), šalies sostinėje – Vilniuje, šiek tiek pagerėjo. Tuo tarpu lyginant duomenis su kitų Baltijos šalių (Latvijos ir Estijos) sostinėmis – Talinu ir Ryga, Vilniuje nuosavo būsto įperkamumas buvo mažiausias.

Norint įsigyti būstą reikia turėti sukaupus 15 % vertės dydžio pradinį įnašą. Pagal statistiką greičiausiai iš Baltijos šalių sostinių gyventojų, šį 15 % įnašą susitaupo Rygos ir Talino gyventojai. Jie gali 15 % įnašą sukaupti maždaug per  2 metus ir mėnesį, jeigu kiekvieną mėnesį atidėtų 30 % savo atlyginimo dydžio sumą.  Tuo tarpu vilniečiui reikėtų taupyti šiek tiek daugiau nei 3 metus, nes Lietuvoje santykis tarp atlyginimų ir butų kainų pats nepalankiausias.

Didesnį būsto įperkamumą Vilniaus mieste galėjo įtakoti sumažėjusios būsto paskolų palūkanos ir šiek tiek padidėjęs realus darbo užmokestis. Tačiau nors palūkanos ir yra sumažėję, prieš imant būsto paskolą patartina realiai įvertinti savo galimybes dėl paskolos mokėjimo ir grąžinimo.

Daugelis bankų yra nusistatę būsto įperkamumo indeksą, kuris parodo, kokio dydžio būstą galėtų nusipirkti gyventojas. Yra imamos gyventojo vidutinio dydžio pajamos ir skaičiuojama pagal tuo metu bankuose galiojančias sąlygas. Apskaičiojant šį indeksą bankai atsižvelgia tuo metu galiojančias paskolų palūkanas, gyventojų vidutines pajamas, gyvenamojo būsto kainas bei vartojimo paslaugų ir prekių kainas.