Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Ar verta imti būsto paskolą?

Ar verta imti būsto paskolą?

Ar  verta imti būsto paskolą?

Ateina laikas, kai norisi pastovumo, nuosavo kampelio... Jeigu nėra pakankami pinigų būstą nusipirkti iškart, tuomet turbūt daugeliui iškyla šis ramybės neduodantis klausimas: ar verta imti būsto paskolą? Na, atsakymo visiems vienodo nėra, jis labai individualus, kaip ir kiekvieno mūsų pajamos, finansinė padėtis. Atsižvelgus į šiuos dalykus galima būtų preliminariai atsakyti: taip ar ne. Tačiau yra ir kitų kriterijų, kurie svarbūs imant būsto paskolą (šeimos narių skaičius, mėnesio išlaidų kiekis ir pan.). Reikėtų nepulti imti paskolos vos užsigeidus, tačiau apsvarstyti ir kitas galimybes, nes paskolą daugelis apibūdina kaip naštą, kuri stipriai „užgula“, vos tik paimama. Daugelis, kurie jau turi būsto paskolą, prieš ją paimdami,  net neįsivaizdavo, kad jų šeimos gyvenimo įpročiai turės stipriai pasikeisti.

Taigi, ką reikėtų padaryti prieš imant/gaunant būsto paskolą? Visų pirma, reikia žinoti, kad nei vienas bankas neduoda paskolos, kurie neturi pradinio įnašo, todėl pirmiausiai turite sukaupti pradinį paskolos įnašą, kurio dydis paprastai yra 15 %, bet gali būti ir iki 20 % nuo paskolos dydžio. Taigi, jeigu planuojate imti 100000 litų paskolą, visų pirmą turite būti sukaupę 15000 – 20000 litų. Jeigu turite kantrybės laukti, tuomet  patariama sukaupti dar didesnį įnašą, kad reikėtų imti mažesnę paskolą, taip minėtoji „našta“ bus lengvesnė, nes būsite skolingi mažiau pinigų.

Jei jau galvojate apie būsto paskolą, tuomet turėtumėte pasidomėti kokio dydžio ją galite gauti pagal esamas savo pajamas. Kiekvienas bankas savo internetinėje svetainėje turi paskolų skaičiuoklę. Taigi užėję į bet kurio Lietuvoje esančio banko internetinį puslapį ir suvedė duomenis, kurie yra prašomi, matysite savo realias galimybes dėl paskolos gavimo. Tai puikus būdas įvertinti savo galimybes dėl paskolos ir geriausia tai padaryti dar prieš pradedant dairytis naujo būsto tam, kad netektų nusivilti. Pavyzdys gali būti toks: jūs nusižiūrite butą už 200 tūkst. litų, tačiau pasidomėjęs kokio maksimalaus dydžio paskola Jums gali būti išduota, sužinote, kad ji viso labo gali būti apie 100 tūkst. litų. Tokiu atveju teks stipriai nusivilti, kadangi net ir su paskola būstas bus neįperkamas ir teks dairytis kito varianto. Patariama nepatingėti ir savo paskolos galimybes paskaičiuoti skirtinguose bankuose, dažniausiai jų sąlygos skiriasi. Taip galėsite išsirinkti patį priimtiniausią.

Pasinaudojus paskolos skaičiuokle gavote, kokią sumą galėsite gauti. Tačiau Jums yra dar viena užduotis: įvertinti ar (kai gausite tokio dydžio paskolą) pakankamai pinigų liks kasdienėms išlaidoms. Reikia turėti omenyje, kad teks mokėti ne tik paskolą, bet ir toliau gyventi t.y. pirkti maistą, naudotis transportu (savo ar viešuoju), mokėti mokesčius (komunaliniai, telefonas internetas, televizija ir kt.). Taip pat reikėtų įvertinti ir tai, jeigu planuojate šeimos pagausėjimą, nes gimęs vaikas pareikalaus daugiau išlaidų, todėl specialistai rekomenduoja, kad paskolos įmokų dydis būtų ne didesnis nei 30 – 40 proc. nuo gaunamų pajamų. Jeigu mėnesinė paskolos įmoka tiek neviršys, tuomet puiku!

Ieškodami būsto turėkite omenyje, kad tai ilgalaikis pasirinkimas. Todėl svarbu jį rinktis pagal savo prioritetus, kuriuos turite nusistatyti sau patys. Daugeliui svarbu gyventi saugiame rajone, kad netoliese būtų mokyklų ir darželių, kad bendrieji namo mokesčiai nebūtų dideli, kad aplinka būtų graži ir t.t. Daugelis įvertina ir susisiekimą: jei perka būstą užmiestyje, skaičiuoja ar verta, kadangi nemažai pinigų gali atitekti transportui.

Na, o dabar pakalbėkime apie tai, kad yra žmonių, kurie vis dėlto yra skeptiškai nusiteikę prieš būsto paskolas. Jiems atrodo, kad geriau tuos 5 – 10 metų nebrangiai nuomotis (tai realus laikotarpis susitaupyti) ir taupyti būtent būstui o, kai bus sukaupta pakankama pinigų suma pirkti būstą. Daugelis turbūt pasakys, kad tai visiška kvailystė, tačiau atlikus skaičiavimus pasirodo, kad toks variantas labiau apsimoka, kadangi nereikia „permokėti“ už savo būstą. Tiesa ta, kad imdami būsto paskolą ilgam laikotarpiui (30 – 40 metų) žmonės permoka už būstą nuo 50 iki 100 procentų! Šio varianto minusas – tas, kad tenka gyventi nuomojamame bute (jeigu yra galimybė galima ir pas tėvus, tuomet tikriausiai nereikės nuomos mokesčio), kuris dažnai nėra toks mielas kaip nuosavi namai, kuriuos dar gali ir įsirengti pagal savo skonį.

Tikimės, kad atsakėme į Jūsų klausimą, dėl būsto paskolos. Tačiau galutinį sprendimą turėsite priimti patys ir nuspręsti, kuris variantas jums geresnis ir priimtinesnis. Abu turi savų pliusų ir minusų, dabar Jums patiems belieka apsispręsti ar kai kurie pliusai svarbesni už kitus minusus.