Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Būsto paskolos palūkanų fiksavimas: verta ar neverta?

Būsto paskolos palūkanų fiksavimas: verta ar neverta?

Būsto paskolos tampa neatsiejama daugelio jaunų žmonių (šeimų) gyvenimo dalimi. Tai puiki galimybė turėti „savus“ namus. Na, pradžioje savi jie yra tik teoriškai, tačiau laikui bėgant ir mokant paskolos įmokas jie tampa vis labiau „apčiuopiamais“. Būsto paskolų kasmet išdauodama vis daugiau. Tiesa ta, kad šiuo metu paskolų palūkanos yra pačios palankiausios (mažiausios), norintiems gauti būsto paskolą. Tačiau finansų specialistai prognozuoja, kad greitu metu jos ims stipriai didėti.

Imant būsto paskolą, finansų ekspertai pataria nepabijoti derėtis su banku dėl geresnių paskolos sąlygų – mažesnės banko maržos, mažesnių palūkanų ar geresnių paskolos suteikimo sąlygų, tokių kaip palūkanų fiksavimo ar įmokų mokėjimo būdo pakeitimo (linijinio ar anuiteto) nedideli mokesčiai. Dažnai pastebimai, kad žmonės pirkdami būstą dėl jo kainos derasi kaip išmanydami, tačiau net nesusimąsto derėtis su banku dėl mažesnių palūkanų. Nusiderėjus, kad ir nedidelį palūkanų procentą (bent 0,3 – 0,6%) galima sutaupyti nemažas sumas (vidutiniškai apie 3000 – 7000 tūkst. litų). Tačiau išsiderėti pavyksta toli gražu ne kiekvienam. Bankas atsižvelgia į tai, ar kliento pajamos yra stabilios, ar jis pakankamai ilgai dirba tame pačiame darbe, jeigu atsakymai yra teigiami, bankas klientą vertina kaip nedidelės rizikos klientą ir tikriausiai prašymo suteikti mažesnes palūkanas neatmes. Kitais atvejais bankas gali siūlyti įkeisti jau turimą turtą.

Palūkanų fiksavimas yra slidus dalykas. Jas fiksuojant galima  išlošti, tačiau galima ir pralošti. Tarpbankinės palūkanos (VILIBOR, EURLIBOR) krizes laikotarpiu buvo pakilę net iki 10% (imant paskolą litais). Taigi, kas prieš tą laikotarpį palūkanų nefiksavo, turėjo mokėti ko ne dvigubai didesnes palūkanas. Tuo tarpu, kas ėmė paskolą tuo metu, kai tarpbankinės  palūkanų normos buvo stipriai pakilusios (iki minėtų 10%) ir jų nefiksavo – išlošė, kadangi vėliau jos mažėjo.

Kalbant apie palūkanų fiksavimą, panagrinėkime, kada verta jas fiksuoti. Jeigu imate ilgalaikę paskolą, ir finansų ekspertai prognozuoja VILIBOR ir EURLIBOR kilimą tuomet verta susimątyti apie palūkanų fiksavimą, nes yra galimybė išlošti. Šis mėginimas gali ir nepasiteisinti, tačiau jeigu palūkanos iš tiesų nėra didelės, tuomet bet kuriuo atveju taip daryti – verta. Tuo tarpu, jeigu paskolą norima imti eurais, reikia stebėti Europos centrinio banko “elgesį”.

Pastebima tai, kad fiksuojant palūkanas jos  yra priskaičiuojamos didesnės (dažniausiai 0,5 -2%). Kiek didesnės palūkanos bus jas fiksuojant labiausiai priklauso nuo paskolos laikotarpio t.y. kuo ilgesniam laikotarpiui fiksuojama, tuo didesnės palūkanos priskaičiuojamos.

Jeigu atsitiko taip, kad Jūs užfiksavote palūkanas, o rinkoje palūkanos pradėjo kristi, reikėtų žinoti, kad neverta dėl to nervintis ir mėginti kažkaip savo palūkanas „atfiksuoti“, kadangi tokiu atveju Jums bus sudaroma nauja sutartis, taikomos tuo metu esančios palūkanos ir maržos, taip pat nemaža suma gausis už visų šių sutarčių keitimą, patvirtinimą. Ekspertų teigimu neverta bandyti „atfiksuoti“ palūkanas.

Žmonės palūkanas fiksuoja dėl dviejų priežasčių: pirmoji – tam, kad nori sumažinti paskolos įmokas ir taip sutaupyti, o antroji – nori mokėti pastovaus dydžio įmokas tam, kad būtų lengviau planuoti savo biudžetą.