Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Indėlių palūkanos

Indėlių palūkanos

Pinigų laikymas indėliuose laikomas viena iš investavimo formų. Pinigai laikomi banko indėliuose yra saugūs ir kartu gali „gaminti“ pinigus. Tačiau kiek pinigų bus uždirbama, priklauso nuo to, kokios tuo metu vyrauja palūkanų normos. Deja, pastaruoju metu jos nėra džiuginančios, pagrindiniuose bankuose dedant indėlį 12 mėn. palūkanų normos šiuo metu svyruoja nuo 0,2 iki 0,6 %. Tai yra labai mažai, kadangi padėjus, pavyzdžiui, 1000 litų metams palūkanų nuo šios sumos „užaugs“ tik nuo 2 iki 6 litų!

Dauguma bankų yra nustatę minimalų indėlio dydį, kuris priklausomai nuo banko gali svyruoti nuo 100 iki 500 litų. Indėliai gali būti dedami ne tik litais, bet ir kitokia užsienio valiuta (dažniausiai po litų deda eurais). Indėlį galima padėti  bet kokiam laikotarpiui, dažniausiai yra galimybė jį padėti nuo 1 mėnesio iki 60 mėnesių t.y iki 5 metų. Reikėtų atsižvelgti į tai, kad kuo didesniam laikotarpiui indėlis padedamas, tuo didesnės siūlomos palūkanos.

Tiesa ta, kad dar prieš prasidedant ekonominei krizei Lietuvoje (apie 2007 – 2008 m.) palūkanų normos buvo žymiai didesnės. Tuo metu metinės palūkanos daugelyje Lietuvos bankų siekė nuo 9 – 11 %. Tai labai dideli skaičiai. Tačiau kas įtakoja palūkanų kilimą ir kritimą. Paprastai kalbant, bankas visada turi turėti pinigų rezervą, kurį galėtų skolinti (būsto paskoloms, vartojamosioms paskoloms ir kt.). Kai tas rezervas pasidaro mažas ar nepakankamas, bankas kelia palūkanas tam, kad pritrauktų pinigų į banką. Na, šiuo atveju žmonėms irgi gerai, kadangi esant laisvų (nenaudojamų) pinigų juos laikyti banke yra dviguba nauda: po metų (ar kito pasirinkto laikotarpio) jie gerokai padidėja ir yra saugūs. Kalbant apie pinigų indėliuose saugumą, reikėtų žinoti, kad banko indėliai iki 100 tūkst. eurų yra apdraudžiami. Tuo atveju kai bankų indėliuose yra daug pinigų, tuomet bankai nebesistengia pritraukti daugiau klientų. Tada ir palūkanų normos sumažėja.

Yra galimybė pinigus taupyti ne banke, o kokioje nors kredito unijoje. Jų šiuo metu yra daug ir visokių: „Vilniaus KU“, „Akademinė KU“, „Sostinės kreditas“, „Jūreivių KU“ ir t.t. Ir jos siekdamos prisivilioti daugiau klientų siūlo išties patrauklesnes palūkanų normas nei bankai (dabar vidutinės palūkanos 12 mėnesių yra apie 2,5 – 4 %). Skirtumas tikrai akivaizdus, tačiau finansų ekspertai pataria pinigus geriau laikyti labiau patikimose įstaigose, šiuo atveju bankuose, kurių veikla ir finansinis stabilumas yra geriau žinomas.

Belieka tikėtis, kad palūkanų normos bankuose pradės didėti ir laikant savo pinigus banko indeliuose galėsime džiaugtis didesniais metiniais prieaugiais.

Šiuo metu realias indėlių palūkanas galite sužinoti čia: http://www.indeliai.lt/lt/palukanu-normos/