Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Infliacijos grėsmė indėliams

Infliacijos grėsmė indėliams

Santaupas laikyti banko indėliuose yra saugus pasirinkimas (lyginant su jų laikymu namuose). Tačiau ar banke laikomi pinigai nepraranda savo vertės? Pastaruoju metu, esant rekordiškai mažoms indėlių palūkanų normoms, infliacija ima viršų ir indėliuose laikomi pinigai vis tiek nuvertėja (jie praranda savo vertę, kadangi minimalus palūkanų prieaugis neatsveria infliacijos daromos žalos).

Lyginant su kaimyninėmis šalimis (Latvija ir Estija), Lietuva pirmauja pagal indėlių sumų kiekį. Lietuvių laikoma bendra pinigų suma yra didžiausia iš šių trijų valstybių. Tačiau, pastebėta, kad visose Baltijos šalyse laikomų indėlių šiek tiek sumažėjo. Tai įtakoja mažos palūkanų normos (šiuo metu vyraujančias palūkanų normas galite rasti čia: http://www.indeliai.lt/lt/palukanu-normos/). Galbūt žmonės pradėjo ieškoti, kaip apsaugoti pinigus nuo nuvertėjimo: ėmėsi investavimo. Kiti susilaiko nuo šio žingsnio, dėl baimės prarasti sutaupytus pinigus ir geriau juos saugiai laiko indėliuose, kadangi pinigai indėliuose yra apdraudžiami ir banko bankroto atveju, pinigus atgautų.

Taigi, pinigų laikymas indėliuose neapsaugo pinigų nuo nuvertėjimo, kadangi palūkanų normos laikant pinigus terminuotuose indėliuose yra nuo 0,2 % iki 1,4 – 1,5 %, tuo tarpu šio mėnesio infliacija siekė 1,6  % (*Statistikos Departamento duomenys).

Siekiant neprarasti sutaupytų pinigų vertės, patariama ieškoti alternatyvų terminuotiesiems indėliams, kurie šiuo metu siūlo itin mažas palūkanas. Viena iš jų – investavimas, padėsiantis pasiekti didesnę metinę grąžą, nei siūlo bankai, tačiau investuojant yra rizika. Daugiau apie investavimą skaitykite kituose straipsniuose.