Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Taupymas ir investavimas

Taupymas ir investavimas

Dažnai tenka girdėti ir daug kur skaityti apie tai, kad finansų specialistai pataria turėti susitaupius pinigų „juodai dienai“ arba kitaip „sunkiems laikams“. Daugelis jų pataria turėti sukaupus 12 mėnesių atlyginimų santaupų rezervą, kiti bent 3 – 6 mėnesių atlyginimų santaupų. Turint laisvų pinigų rezervą galima pradėti galvoti apie investavimą. Taigi norint pradėti investuoti pirmiausiai reikia sukaupti (sutaupyti) kažkokią pinigų sumą.

Trumpa indėlių ir investavimo skirtumų apžvalga. Investavimas nuo pinigų laikymo indėliuose skiriasi tuo, kad investuojant pinigai net tik laikomi, bet ir stengiamasi padidinti jų kiekį. Pagrindinės investavimo priemonės pagal riziką: obligacijos, akcijos, investiciniai fondai, alternatyvūs fondai, nekilnojamasis turtas, auksas ir kt. Indėlis – kai Jūs pinigus padedate į banką, o bankas pinigus įdarbina pats. Lietuvoje indėliai iki 100000 eurų yra apdraudžiami.

Obligacijos – skolos vertybinis popierius. Obligacijos yra grupuojamos pagal terminą: trumpas terminas – 1-3 metai, vidutinis – 5-10 metų, ilgas – virš 10 metų. Obligacijos gali būti leidžiamos vyriausybių, savivaldybių ir bendrovių. Lietuvoje obligacijas yra išleidusi vyriausybė, bankai, bendrovės, o savivaldybės nėra išleidę. Obligacijos laikomos saugiausiu investavimo būdu. Investuojant į obligacijas yra siekiama gauti pastovias pajamas jau po metų (t.y. gaunama metinių palūkanų suma ir obligacijos vertės suma).

Akcijos – vertybiniai popieriai, jo savininkui suteikiantys tam tikras teises, dalyvauti valdant akcinę bendrovę, o akcininkų susirinkime spręsti jos strateginius klausimus. Akcijos yra dviejų rūšių: paprastosios ir privilegijuotosios. Pagrindinę akcijų dalį sudaro paprastosios akcijos, kurių įsigiję investuotojai gali balsuoti susirinkimuose. Nors jos ir negarantuoja dividendų, bet jeigu bendrovės pelnas yra didelis, tuomet dividendai gali būti žymiai didesni nei turint privilegijuotas akcijas. Tuo tarpu turint privilegijuotų akcijų yra garantuojami dividendai, tačiau investuotojai neturi balsavimo teisės. Turint šios rūšies akcijas dividendai yra išmokami žymiai ankščiau nei turint paprastąsias akcijas. Įsigijus kokios nors įmonės akciją, įsigyjate tarsi mažą dalelę tos įmonės, tampate tos įmonės savininku ir pretenduojate į jos uždirbamą pelną. Dauguma akcinių bendrovių metų pabaigoje išmoka savo akcininkams išmokas nuo pelno dividendų pavidalu. Investavimas į akcijas yra pats rizikingiausias investavimo būdas lyginant su obligacijomis, fondais, indėliais ir kt.

Investiciniai fondai gali būti kelių rūšių: akcijų, obligacijų, pinigų rinkos, mišrūs ir kt. Kiekvienas jų skiriasi ir rizikos laipsniu. Žemiausias rizikos laipsnis priskiriamas rinkos investiciniams fondams, tačiau ir jų pelningumas yra turbūt vienas menkiausių. Investuojant į besivystančių rinkų smulkių įmonių akcijas rizikos lygis yra aukščiausias, tačiau investuojant į šį fondą apie 10-20 metų galima tikėtis didesnės vidutinės metinės grąžos.

Norint investuoti per fondus būdai yra šie: infrastruktūra (komitetas, strategijos, valdytojai, makleriai ir kt.), diversifikacija (Jūs pervedate pinigus bankui, o ten Jūsų investicijos yra išskaidomos per sektorius), prieinamumas (nereikia specialių žinių, kvalifikacijos ar didelių pradinių sumų), likvidumas (fondo vienetų savininkas gali parduoti savo turimus vienetus).

Pabaigai trumpai apie taupymą ir investavimą. Taigi, kadangi pinigai linkę nuvertėti dėl infliacijos, tai jų laikyti kojinėje neverta. Jeigu nenorite didelės rizikos arba neturite daug laiko, tai geriausias būdas taupyti – pinigus padėti į indėlius arba įsigyti trumpalaikių valstybės obligacijų. Efektyviausias būdas norint investuoti yra pirkti pasyvius gerai diversifikuotus bei indeksus sekančius fondus. Investuojant šiuo būdu galima tikėtis iki 10 proc. metinės grąžos. Investuotojams patariama nepasikliauti kitų nuomonėmis, vengti prognozavimo, įsiklausykite į tuos, kurie Jums priekaištauja (pavyzdžiui, žmona), nepasisekus – išanalizuokite savo klaidas.