Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Vėjo energijos panaudojimas

Vėjo energijos panaudojimas

Didėjant energijos paklausai ir ieškant alternatyvių sprendimų šioje, energetikos srityje, pradėta naudoti vėjo energiją. Norint ją pasiimti ir panaudoti, buvo pradėtos naudoti vėjo jėgainės, vėjo elektrinės, kurios kinetinę vėjo energiją paverčia į elektros energiją, naudojant vėjo turbinas.

Daugelyje šalių vėjo jėgainės buvo pradėtos naudoti žymiai anksčiau nei Lietuvoje. Vėjo jėgainių statymas labiausiai pasiteisina vėjuotose valstybėse. Lietuva taip pat priskiriama prie vėjuotų valstybių, tačiau čia pagaminama tik apie 3 – 4 % elektros energijos. Tuo tarpu kitose šalyse, pavyzdžiui, Danijoje vėjo jėgainėse pagaminta elektros energija sudaro net 23 %, Ispanijoje – apie 8 %, Vokietijoje – apie 4 %.

Vėjo jėgainės skirstomos į 3 rūšis: pramonines, vidutinės klasės ir asmenines. Pagal konstrukciją jos skirstomos į turinčias vertikalias arba horizontalias ašis. Pramoninės vėjo jėgainės yra pačios galingiausios, jų galingumas yra daugiau nei 250 kW. Tokio tipo jėgainės naudojamos itin vėjuotose vietose: jūrose, dykumose ir pan. Pramoninės vėjo jėgainės dažniausiai būna trijų sparnų, turinčios horizontalią ašį. Vidutinių vėjo jėgainių galia yra nuo 50 iki 250 kW. Jos naudojamos ir asmeniniuose ūkiuose, ir pramoniniuose vėjo jėgainių parkuose. Tuo tarpu asmeninės vėjo jėgainės yra žymiai silpnesnės, jų galia yra nuo 0,1 iki 50 kW. Šio tipo vėjo jėgainės elektros energiją kaupia akumuliatoriuose. Jas statyti labiausiai verta Lietuvos ūkiuose, kadangi Lietuvoje vėjai nėra stiprūs, o šios rūšies vėjo jėgainių efektyvumas yra žymiai didesnis, kai vėjo greitis yra nedidelis.

Jeigu pradėjote svarstyti apie vėjo jėgainės statymą, svarbu žinoti, kad bet kokioje vietoje ją statyti yra netikslinga. Reikia, kad vidutinis metinis vėjo greitis būtų ne mažesnis nei 5 m/s (metrai per sekundę). Norint tai nustatyti reikia apžiūrėti vietą, kurioje planuojate statyti jėgainę, įvertinti, ar galimas tikėtinas metinis vėjo greičio vidurkis yra didesnis nei 5 m/s. Jei manoma, kad greitis yra didesnis, nei 5 m/s, tuomet galima bandyti statyti matavimo įrenginį, kurio aukštis turėtų būti ne mažesnis nei 10 metrų. Pagal atliktus matavimus, galima teoriškai paskaičiuoti vėjo greitį įvairiuose aukščiuose (pavyzdžiui, 20 m, 50 m, 100 m ir pan.). Atlikti teoriniai skaičiavimai yra ganėtinai tikslūs (apie 98 %), jais galima pasikliauti. Bendrai orientacijai pateikiamas vidutinis vėjo greitis visoje Lietuvoje: http://roslekas.files.wordpress.com/2010/10/vejozemelapisnaujausias.jpg .

Vėjo jėgainės turi ir trūkumų. Vienas iš vėjo jėgainių minusų yra tas, kad jos ganėtinai brangios. Paprastai jų kaina priklauso nuo galingumo. Kaip pavyzdžiui, 5000 kWh/m galingumo vėjo jėgainė kainuotų apie 55000 litų, 12000 kWh/m – apie 86000 litų, 30000 kWh/m – apie 20000 litų. Kiti minusai -  dėl jų žūva paukščiai, kelia triukšmą, užstoja Saulę ir gadina peizažą, tarnavimo laikas neilgas, kadangi turi nemažai judančių dalių, o taisymo kainos – didelės.

Vėjo jėgainės – puiki galimybė panaudoti vėjo energiją gaunant elektros energiją.